top of page
Szerző képeRita Szabó

Sématerápia I. - alapok

Frissítve: jún. 21.

A sématerápia egy integratív pszichoterápiás megközelítés, amelyet Jeffrey E. Young fejlesztett ki az 1990-es években. Ezt a terápiás módszert elsősorban a tartós személyiségzavarok, krónikus mentális zavarok és visszatérő érzelmi problémák kezelésére alkalmazzák. A sématerápia ötvözi a kognitív-viselkedésterápia (CBT), a pszichodinamikus terápia, a kötődéselmélet és a gestalt terápia elemeit.


A sématerápia alapfogalmai


1. Sémák: Mélyen gyökerező, maladaptív (rosszul alkalmazkodó) gondolatok, érzelmek és emlékek, amelyek a gyermekkorban vagy serdülőkorban alakulnak ki. Ezek a sémák negatívan befolyásolják a felnőttkori gondolkodást, érzelmeket és viselkedést.


2. Sémamódok: Az egyénekben különböző sémamódok aktiválódhatnak, amelyek az aktuális érzelmi állapotot és viselkedést tükrözik. Például egy személy egyik pillanatban dühös gyermek módba, majd egy másik pillanatban bűntudatos felnőtt módba kerülhet.


3. Megküzdési stílusok: Ezek azok a stratégiák, amelyeket az egyének használnak a sémák kezelésére. Három fő típusa van: alárendelődés (másokat helyezünk előtérbe saját szükségleteink helyett), túlkompenzálás (erőfitogtatás, hogy elkerüljük a séma fájdalmát) és elkerülés (érzelmi vagy fizikai távolságtartás a séma aktiválódásától).


schema therapy abstract
sémák bennünk

A sématerápia céljai


A sématerápia célja, hogy:

  • Felismerje és megértse a maladaptív sémákat: A terapeuta segít a páciensnek felismerni és megérteni, hogy mely sémák irányítják az életét és hogyan alakultak ki ezek a sémák a múltban.

  • Feldolgozza és átformálja a sémákat: A sématerápia során a terapeuta és a páciens együtt dolgoznak azon, hogy átformálják a maladaptív sémákat adaptívabb gondolkodási és viselkedési mintákká.

  • Fejlessze a megküzdési stílusokat: A terápia során az egyének megtanulják azonosítani és megváltoztatni a maladaptív megküzdési stílusokat, és hatékonyabb stratégiákat sajátítanak el a sémák kezelésére.


A sématerápia módszerei


1. Kognitív technikák: A terapeuta segít a páciensnek megvizsgálni és megkérdőjelezni a sémákhoz kapcsolódó maladaptív gondolatokat és hiedelmeket.


2. Érzelmi technikák: Ezek közé tartozik az imaginációs átírás és a székmunka, amelyek célja az érzelmi feldolgozás és a sémákhoz kapcsolódó fájdalmas emlékek átdolgozása.


3. Viselkedéses technikák: A páciens új, adaptív viselkedési mintákat gyakorol a terápiás ülésen kívül is, hogy megerősítse a változást.


4. Kapcsolati technikák: A terapeuta és a páciens közötti kapcsolat (terápiás szövetség) kulcsfontosságú a sématerápiában. A terapeuta empátiát, megerősítést és támogatást nyújt a páciensnek a változás folyamatában.


A sématerápia alkalmazása


A sématerápiát gyakran alkalmazzák olyan problémák kezelésére, mint:

  • Személyiségzavarok (pl. borderline, nárcisztikus, elkerülő)

  • Krónikus depresszió

  • Szorongásos zavarok

  • Önismeret fejlesztése

  • Kapcsolati problémák


A sématerápia holisztikus megközelítése lehetővé teszi az egyének számára, hogy mélyebb szinten értsék meg és kezeljék problémáikat, és hogy hosszú távú, pozitív változásokat érjenek el az életükben.


Felhasznált szakirodalom:

  • Young, E.J; Klosko, J.S.; Weishaar, M.E.: Sématerápia, Magyar Viselkedéstanulmányi és Kognitív Terápiás Egyesület, Budapest, 2020.

  • Bálint, A. (2023, September 28). Sématerápiás konzultáns képzés Modul 1 [Előadás]. Magyar Sématerápiás Egyesület.

56 megtekintés0 hozzászólás

Friss bejegyzések

Az összes megtekintése

Comments


bottom of page